Koszyk
JAK O SKÓRĘ POWINIEN DBAĆ PRAWDZIWY ODKRYWCA?
Pielęgnacja skóry męskiej
Dawno, dawno temu, dbanie o wygląd utożsamiane było wśród panów z używaniem kosmetyków do mycia ciała, a posiadanie w swoim łazienkowym asortymencie, ale i przede wszystkim stosowanie do pielęgnacji skóry czegoś więcej, niż żelu pod prysznic czy szamponu uważano za niemęskie i całkowicie zbędne.
Na szczęście czasy się zmieniają i coraz więcej mężczyzn przekonuje się o tym, że stosowanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy jest potrzebne i w żadnym wypadku nie umniejsza to ich męskości, a wręcz przeciwnie.
Na pewno znajdą się wyznawcy teorii mówiącej, że w przypadku panów czas działa na korzyść, bo „facet jest jak wino, im starszy tym lepszy”, a zmarszczki dodają uroku i charakteru. Ale spójrzmy na to z innej perspektywy. Zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry, nie są jedynie wynikiem upływającego czasu, ale także efektem działania czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy suche i zimne powietrze, z którymi skóra musi zmagać się codziennie. Między innymi dlatego należy wzbogacić swoją pielęgnację o stosowanie kremu, czy balsamu do twarzy, który ochroni skórę przed nieprzyjemnymi skutkami tego działania. A więcej powodów, dla których warto o tym pomyśleć, znajduje się poniżej.
CHARAKTERYSTYKA MĘSKIEJ SKÓRY
Między skórą mężczyzn, a skórą kobiet, można wskazać kilka istotnych różnic, które potem przekładają się na dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.
-
Grubość skóry - Środkowa warstwa skóry, czyli skóra właściwa, u mężczyzn wykazuje większą grubość, niż w przypadku skóry kobiet. A wynika to po prostu z tego, że objętość włókien kolagenowych, które budują tę warstwę i pełnią w skórze funkcje podporowe, jest większa. Dlatego też męska skóra dłużej zachowuje swoją jędrność i młody wygląd. Jednak, co ciekawe, skóra mężczyzn zaczyna zmniejszać swoją grubość bardzo wcześnie, bo już od około 12 roku życia, ale dzieje się to stopniowo i łagodnie.
-
Wrażliwość - Ze względu na zmniejszoną ilość receptorów odbierających z otoczenia wrażenia, takie jak dotyk, temperatura czy kłucie, skóra mężczyzn jest na nie mniej uwrażliwiona. Nie zmienia to jednak faktu, że bodźce te w dalszym ciągu występują i oddziałują na skórę niekorzystnie, mimo że nie jest to przez nią aż tak bardzo odczuwalne.
-
Przeznaskórkowa utrata wody - Produkowany w dużych ilościach przez organizm mężczyzny – testosteron, ma znaczący wpływ na pogorszenie funkcjonowania bariery naskórkowej. Najprościej mówiąc, znaczy to tyle, że skóra szybciej traci nawilżenie. Dodatkowo z wiekiem zmniejsza się liczba lipidów naskórkowych, które działają na nią jak tarcza ochronna, w efekcie czego, skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Poznaj 5 innych faktów, które warto wiedzieć przy pielęgnacji męskiej cery.
Jak dbać o cerę męską i jakie kosmetyki do twarzy wybrać?
Biorąc to pod uwagę, w Elfa Pharm stworzyliśmy serię kosmetyków dla mężczyzn, dopasowaną do potrzeb skóry prawdziwych odkrywców, którzy nie boją się żyć pełnią życia i cały czas mają apetyt na więcej.
W skład linii _Element wchodzi 5 produktów:
Główne składniki aktywne o nietypowym, innowacyjnym charakterze, pozwolą odkryć nowy wymiar męskiej pielęgnacji.
Jest to aminokwas, który głównie produkowany jest przez zwierzęta - w niewielkich ilościach, także przez organizm ludzki. Jednak tauryna, która znalazła się w naszych kosmetykach jest składnikiem całkowicie wegańskim, pozyskiwanym z gatunku alg czerwonych o nazwie Jania Rubens. Pewnie, myśląc tauryna, masz przed oczami napój energetyczny i nie jest to wcale błędne skojarzenie. Posiada ona znakomite właściwości energetyzujące, które pobudzają komórki skóry do odnowy i syntezy kolagenu. Tauryna wykazuje również działanie ochronne i antyoksydacyjne, a także łagodzi stany zapalne skóry.
W kosmetykach _Element wykorzystano także naturalną zdolność nawilżającą substancji występującej w nasionach peruwiańskiego drzewa tara. Hydromanil, bo o nim mowa, posiada formę trójwymiarowej koloidalnej matrycy zbudowanej z różnych rozmiarów cząsteczek. Dzięki temu wytwarza on na powierzchni skóry opatrunek w postaci niewyczuwalnego filmu ochronnego, który ogranicza parowanie wody i zapewnia skórze uczucie gładkości. Z kolei obecność cząsteczek substancji aktywnych o mniejszych rozmiarach, pozwala im działać w głębszych warstwach naskórka, zapewniając długotrwałe nawilżenie. W ten sam sposób, w jaki drzewo tara potrafi przystosować się do suchego klimatu, w jakim żyje, potrafi też zabezpieczyć skórę przed utratą wody.
Witamina C z natury jest bardzo nietrwała i rozpuszcza się w wodzie, co uniemożliwia jej przenikanie przez naskórek. W linii kosmetyków _Element wykorzystano stabilną postać witaminy C, która występuje w formie olejku. Dzięki temu z łatwością przechodzi ona przez barierę lipidową naskórka, a jej działanie przynosi skórze realne efekty. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, przez co wpływa na poprawę jędrności skóry. Zmniejsza także wydzielanie melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za pigmentacje skóry i tym samym zapobiega tworzeniu się przebarwień. Witamina C posiada również działanie przeciwutleniające, które pozwala neutralizować wolne rodniki i tym samym zapobiega starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek.
Źródła:
Marchlewicz M, Duchnik E, Kruk J, Szumilas K.: Wpływ androgenów na skórę mężczyzn. Postępy Andrologii Online, 2014, 1 (2), 14–24
Pawlaczyk M, Korzeniowska K, Rokowska-Waluch A.: Witamina C i skóra. Farmacja Współczesna 2012; 5: 174-178
Tysiąc-Miśta M, Brzoza K, Burek M, Dubiel A, Pałkiewicz K, Wyszyńska M, Kasperski J.: Substancje stosowane w mezoterapii igłowej. Kosmetologia Estetyczna 2019; 1, 97-103